ARCHIWUM AKTUALNOŚCI:

Najlepsze polskie fotografie prasowe w Poznaniu

Od 9 do 23 października na rynku w Poznaniu gości blisko 150 najlepszych polskich fotografii prasowych - laureatów ogólnopolskiego konkursu BZWBK Press Foto 2007.

Wśród tegorocznych laureatów znaleźli się aż trzej fotoreporterzy z Poznania:
- Łukasz Cynalewski z Gazety Wyborczej, który zdobył I miejsce w kategorii Sport za zdjęcie pojedyncze z wystawy psów rasowych w Poznaniu - World Dog Show 2006,
- Grzegorz Dembiński z poznańskiej agencji TAMTAM, który zdobył aż 2 nagrody za reportaż w kategorii Sport - II miejsce za reportaż z Electronic Sports World Cup 2007 Poland w Poznaniu i III miejsce za reportaż z Pucharu Polski wyścigu miniatur samochodowych w Murowanej Goślinie.
- Antoni Mączyński, freelancer zdobył III miejsce w kategorii. Przyroda za cykl zdjęć dokumentujący detale z życia podwórek kamienic z okolic centrum Poznania.

Wystawa laureatów BZWBK Press Foto 2007 odwiedziła już Warszawę, Gdynię, Zakopane, Kraków, Łódż, a z Poznania powędruje do Wrocławia.

Wystawa BZWBK Pres Foto 2007 na Piotrkowskiej w Łodzi

Łódź to szóste miasto, które odwiedza plenerowa wystawa laureatów ogólnopolskiego konkursu fotografii prasowej - BZWBK Press Foto 2007. Blisko 150 nagrodzonych fotografii 33 autorów można oglądać od 22 września do 7 października na Piotrkowskiej przy pomniku Schillera.

Następne wystawa odwiedzi jeszcze Poznań - 9.10-23.10 i Wrocław - 25.10-12.11.2007

Najlepsze polskie fotografie prasowe na rynku w Gliwicach

Od 4 do 19 września w Gliwicach będzie gościć blisko 150 najlepszych polskich fotografii prasowych - laureatów ogólnopolskiego konkursu BZWBK Press Foto 2007.
Wśród tegorocznych laureatów znaleźli się aż dwaj fotoreporterzy ze Śląska: Tomasz Liboska, który za fotoreportaż przedstawiający śląskich hodowców ptaków na jednym z targowisk w Chorzowie otrzymał II miejsce w kategorii Portrety oraz Tomasz Griessgraber, który za zdjęcie przedstawiające akcję odszczurzania w Katowicach na rzece Rawie otrzymał II miejsce w kategorii Przyroda.

Wystawa laureatów BZWBK Press Foto 2007 odwiedziła już Warszawę, Gdynię, Zakopane, Kraków a odwiedzi jeszcze Łódź, Poznań i Wrocław.

Zdjęcie Roku z krakowskich Błoni na wystawie w Krakowie

Od 17 sierpnia do 2 września na Rynku Głównym w Krakowie będzie gościć blisko 150 najlepszych polskich fotografii prasowych - laureatów ogólnopolskiego konkursu BZWBK Press Foto 2007.

Wśród tegorocznych laureatów znaleźli się aż trzej fotoreporterzy z Krakowa: Grażyna Makara, która w kategorii Portret zdobyła aż dwie nagrody - I miejsce za reportaż zrealizowany w restauracji "Stylowa" w Nowej Hucie i II miejsce za portret kreatora Plicha; Tomasz Wiech, który w kategorii Portret zdobył III miejsce za cykl zdjęć 100-latków i Paweł Ulatowski - I miejsce w kategorii Sport za cykl zdjęć przedstawiających dzieci trenujące na torze kartingowym.

Wystawa w Krakowie potrwa do 2 września. Potem odwiedzi jeszcze Gliwice, Łódź, Poznań i Wrocław.

Zakopane gości zdjęcia laureatów BZWBK Press Foto 2007

Zakopane to trzecie z kolei miasto, w którym pokazywane są zdjęcia nagrodzone w III edycji konkursu BZWBK Press Foto. Można je oglądać na Krupówkach już od 30 lipca do 15 sierpnia.
Po Zakopanem wystawa odwiedzi jeszcze Kraków, Poznań, Gliwice, Łódź i Wrocław. Dokładny harmonogram wystaw można obejrzeć powyżej.

Najlepsze polskie fotografie prasowe w Gdyni

Już od 12 lipca mieszkańcy Gdyni oraz turyści odwiedzający Trójmiasto mają okazję oglądać na Skwerze Kościuszki najlepsze polskie fotografie prasowe na wystawie laureatów konkursu
BZWBK Press Foto 2007. Wystawa potrwa do 27 lipca.

Wśród tegorocznych laureatów znaleźli się dwaj fotoreporterzy z Wybrzeża – Dominik Sadowski i Rafał Malko, którzy zdobyli III miejsce w kategorii Cywilizacja za reportaż przedstawiający marynarzy służby zasadniczej, którzy sprzedają na aukcji własnoręcznie wykonane szopki, aby pomóc w rehabilitacji ich kolegi.
Po Gdyni wystawa odwiedzi jeszcze Zakopane, Kraków, Poznań, Gliwice, Łódź i Wrocław. Dokładny harmonogram wystaw można obejrzeć powyżej.

22 czerwca wręczono nagrody laureatom BZWBK Press Foto 2007

Nagrodę za zdjęcie roku i 15 tysięcy złotych odebrał Maciej Jeziorek z Polskiej Agencji Fotografów Forum za zdjęcie pielgrzymów czekających na krakowskich Błoniach na papieża Benedykta XVI.

Wśród nagród specjalnych konkursu wręczono również nagrodę Banku Zachodniego WBK „Warto być razem” o wartości 10 000 zł. Otrzymał ją Marek Zawadka za zdjęcia „dogoterapii”, która organizowana jest przez Fundację Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Przyjaciel” w jednym z warszawskich przedszkoli integracyjnych. Dogoterapia, czyli wykorzystanie odpowiednio przygotowanych psów w rehabilitacji osób niepełnosprawnych, daje niepełnosprawnym dzieciom poczucie bezwzględnej miłości i akceptacji. W przedszkolu stanowi świetną okazję do integracji dzieci poprzez wspólną zabawę z psem. Oprócz nagrody dla autora, BZWBK przekazał 10 tysięcy złotych Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Przyjaciel” na prowadzenie kolejnych zajęć dla dzieci.

Bank Zachodni WBK przyznaje swoją nagrodę „Warto być razem” fotografii, która zwraca uwagę na problemy społeczne, w szczególności dotyczące dzieci z rodzin ubogich i bezrobotnych. Dla gremium przyznającego nagrodę równie ważne, co walory estetyczne zdjęcia, są jego bohaterowie i ich problemy – kim są i jak można im pomóc. Stąd nagroda składa się z dwóch części – nagrody finansowej dla autora zdjęcia oraz dotacji lub innej formy pomocy dla jego bohaterów. BZWBK każdego roku przeznacza na działalność charytatywną około 1,5 mln złotych wspomagając przede wszystkim świetlice środowiskowe i socjoterapeutyczne. Priorytetem banku jest wyrównywanie szans edukacyjnych dzieci z rodzin ubogich i bezrobotnych. W ramach autorskiego programu Bank Dziecięcych Uśmiechów BZWBK m.in. organizuje dla nich lekcje języka angielskiego, funduje stypendia, zapewnia pomoce naukowe.
Podczas uroczystości rozdania nagród, którą poprowadził Marcin Meller, zainaugurowano jednocześnie pierwszą z cyklu ośmiu plenerowych wystaw zdjęć laureatów. Mieszkańcy Warszawy mogą oglądać ją przy stacji metra Świętokrzyska do 7 lipca. Potem nagrodzone zdjęcia odwiedzą kolejno: Gdynię, Zakopane, Kraków, Gliwice, Łódź, Poznań i Wrocław.

Zmiana Jury

Ze względu na pilne obowiązki zawodowe Krzysztof Miller z "Gazety Wyborczej" nie będzie mógł uczestniczyć w obradach jury. Zastąpi go szef działu foto "Gazety Wyborczej" Kraków - Adam Golec. Pozostały skład jury nie ulega zmianie.

BZWBK Press Foto 2007 finiszuje

Już tylko kilka dni mają fotograficy prasowi na przysyłanie zdjęć na III edycję konkursu BZ WBK Press Foto.

Konkurs fotografii prasowej BZWBK Press Foto to znakomita okazja do porównania własnej twórczości z pracami wszystkich czołowych polskich fotografów prasowych. To możliwość poddania swoich umiejętności ocenie uznanych praktyków. W tegorocznym jury zasiądą bowiem: Krzysztof Miller („Gazeta Wyborcza”), Jacek Marczewski („Dziennik), Michał Sadowski („Rzeczpospolita”), Damir Sagolj (Reuters) oraz Łukasz Trzciński (visavis.pl).

Konkurs to również możliwość zdobycia wysokich nagród pieniężnych, których łączna pula wynosi 70 000 zł, nagrody specjalnej MKCK w postaci ufundowanego wyjazdu zagranicznego do jednego z krajów, na terenie którego sprawuje swoją misję MKCK w celu realizacji reportażu fotograficznego oraz pokazania swoich prac podczas 8 plenerowych wystaw w 8 miastach Polski.

W tym roku zdjęcia – zarówno pojedyncze jak i reportaże - oceniane będą w sześciu kategoriach: cywilizacja, portrety, społeczeństwo, przyroda i środowisko naturalne, sport oraz wydarzenia.
Prace na konkurs można przysyłać do 25 maja włącznie. Mogą to być wyłącznie zdjęcia wykonane pomiędzy 1 maja 2006 roku a 18 maja 2007 roku, opatrzone godłem wraz dołączoną kartą zgłoszenia, którą można pobrać bezpośrednio ze strony internetowej konkursu www.bzwbkpressfoto.pl

Ruszyła III edycja BZWBK Press Foto 2007

Bank Zachodni WBK S.A. już po raz trzeci organizuje Ogólnopolski Konkurs Fotografii Prasowej - BZWBK Press Foto. Przewodniczącym jury jest w tym roku Krzysztof Miller z „Gazety Wyborczej”. Łączna pula nagród wynosi 70 000 złotych.

BZWBK Press Foto 2007 to otwarty konkurs skierowany do osób zawodowo zajmujących się fotografią prasową. Patronem medialnym konkursu jest „Rzeczpospolita”, a partnerem Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża. W jury konkursu, obok Krzysztofa Millera, zasiądą w tym roku: Jacek Marczewski z „Dziennika”, Michał Sadowski z „Rzeczpospolitej”, Damir Sagolj z agencji Reuters oraz Łukasz Trzciński z Kolektywu Fotografów visavis.pl.

Zeszłoroczna edycja cieszyła się ogromnym powodzeniem. 190 autorów nadesłało blisko 3500 fotografii w pięciu kategoriach. W tym roku prace na konkurs można przysyłać do 25 maja włącznie. Mogą to być wyłącznie zdjęcia wykonane pomiędzy 1 maja 2006 roku a 18 maja 2007 roku, opatrzone godłem wraz z dołączoną kartą zgłoszenia, którą można pobrać bezpośrednio ze strony internetowej.

Tym razem jury przyzna nagrody aż w sześciu kategoriach: cywilizacja, portrety, społeczeństwo, przyroda i środowisko naturalne, sport oraz wydarzenia – zarówno za zdjęcia pojedyncze jak i reportaże.

Nagroda główna konkursu za Zdjęcie Roku wynosi 15 000 zł. Nagrody za zajęcie pierwszego miejsca w każdej kategorii konkursu, osobno za zdjęcie pojedyncze i fotoreportaż wynoszą 2 000 złotych, za zajęcie drugiego miejsca - 1 000 złotych, a za zajęcie trzeciego miejsca - 500 zł. Jury nie będzie przyznawało nagród ex aequo.

Ponadto Bank Zachodni WBK przyzna specjalną nagrodę „Warto być razem” za zdjęcie pojedyncze lub fotoreportaż w wysokości 10 000 zł. Dziennik „Rzeczpospolita” przyzna specjalną nagrodę za zdjęcie pojedyncze lub fotoreportaż w wysokości 10 000 zł, a Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża przyzna specjalną nagrodę dla autora, którego praca promuje zasady międzynarodowego prawa humanitarnego, pokazując konflikt zbrojny poprzez pryzmat cierpień, jakie on spowodował. Nagrodą będzie ufundowanie wyjazdu zagranicznego do jednego z krajów, na terenie którego sprawuje swoją misję MKCK w celu realizacji reportażu fotograficznego. Miejsce i szczegółowe zasady wyjazdu zostaną określone pomiędzy nagrodzonym a MKCK.

Po zakończeniu konkursu, zdjęcia laureatów zostaną pokazane w ośmiu polskich miastach na cyklu wystaw plenerowych.

Szczegółowe informacje na temat konkursu znajdują się w regulaminie.

 

Copyright by BZWBK Press Foto © 2007 - Wszelkie prawa zastrzeżone