ARCHIWUM AKTUALNOŚCI:

BZWBK Press Foto gości w Koszalinie

Koszalin to przedostatnie miasto na trasie wystawy najlepszych polskich fotografii prasowych laureatów IV edycji BZWBK Press Foto.
Wystawa prezentowana jest w Muzeum Koszalińskim od 6 lutego do 9 marca. Z Koszalina fotografie powedruja do Torunia.

Pierwsza wystawa laureatów BZWBK Press Foto 2008 w Nowym Roku

Od 12 do 31 stycznia 2009 roku nagrodzone zdjęcia można oglądać w Galerii Fotografii BWA w Kielcach. To już 16 miasto, jakie od czerwca 2008 roku odwiedza wystawa najlepszych polskich fotografii prasowych, laureatów IV edycji konkursu BZWBK Press Foto 2008. Do końca kwietnia 2009 roku wystawa będzie pokazywana jeszcze w Koszalinie i Toruniu. Harmonogram wystaw znajduje się w menu - Wystawy.

BZWBKPressFoto 2008 gości w Radomiu

Nagrodzone zdjęcia można oglądać od 1 do 23 grudnia w Caffe Gallery Wyższej Szkoły Handlowej w Radomiu.

To już 15 miasto jakie odwiedzi w tym roku wystawa najlepszych polskich fotografii prasowych laureatów IV edycji konkursu BZWBKPressFoto. Wystawa będzie pokazywana do końca kwietnia 2009 roku jeszcze w trzech miastach: Kielcach, Koszalinie i Toruniu. Harmonogram wystaw znajduje się w menu - Wystawy.

Wystawa BZWBK Pres Foto 2008 w Lublinie

Kolejnym miastem na trasie wystawy jest Lublin, gdzie można ją oglądać od 28 października do 14 listopada na Placu Litewskim.

Wśród wystawianych laureatów znalazło się dwóch fotoreporterów z Lublina: Wojtek Jargiło, uhonorowany drugą nagrodš w kategorii Portret za zdjęcie sentymentalnego spaceru Leszka Kołakowskiego po rodzinnym mieście Radomiu oraz Maciej Kaczanowski z Dziennika Wschodniego, zdobywca drugiej nagrody w kategorii Wydarzenia za zdjęcie Konrada Nowackiego, skazanego na 15 lat więzienia za usiłowanie zabójstwa 20 letniego studenta.

oraz w Głogowie

Wystawa zawitała również do Galerii Wejście Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Głogowie, gdzie można oglądać ją od 4 do 23 listopada

Wystawa BZWBK Press Foto w Galerii Fotografii w Rzeszowie i w Kaliszu

Wystawa laureatów BZWBK Press Foto 2008 odwiedza kolejne miasta. Od 10 do 27 października można ją oglądać na Starym Rynku we Wrocławiu, a od 13 do 31 października w Galerii "Collegium Novum" Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Kaliszu przy ulicy Nowy Świat 4a.

Wystawa BZWBK Press Foto w Galerii Fotografii w Rzeszowie

Wystawę w rzeszowskiej Galerii Fotografii otwarto 12 września o godzinie 15.00 uroczystą galą z udziałem blisko 60 osób ze świata kultury, polityki i mediów. Wystawę, którą można oglądać przy ulicy 3 maja 9 do dziesiątego października, otworzyła dyrektor Galerii Irena Gałuszka.
Z Rzeszowa wystawa powędruje do Kalisza.


... i na Starym Rynku w Poznaniu

Mieszkańcy Poznania i turyści mają okazję oglądać ją od 23 września do 9 października. Wśród tegorocznych laureatów znalazł się Łukasz Cynalewski z Gazety Wyborczej z Poznania, który zdobył I nagrodę w kategorii Przyroda za reportaż z badania i obrączkowania słowików przez zespół z Zakładu Ekologii Uniwersytetu Karola w Pradze i członków Towarzystwa Ochrony Ptaków oraz Sławomir Seidler z Głosu Wielkopolskiego, który zdobył II nagrodę w kategorii Cywilizacja za zdjęcie pojedyncze Czeczenki, która urodziła dziecko na autostradzie.

Z Poznania wystawa powędruje jeszcze do Wrocławia i Lublina.

Wystawa BZWBK Pres Foto 2008 w Łodzi

Łódź to piąte z kolei miasto, które w tym roku odwiedza plenerowa wystawa laureatów ogólnopolskiego konkursu fotografii prasowej - BZWBK Press Foto 2008.

150 najlepszych fotografii 37 autorów można oglądać od 5 do 22 września w pasażu Józewskiego przy ul. Piotrkowskiej.

BZWBK Press Foto 2008 na Rynku w Krakowie

Od 19 sierpnia do 4 września można oglądać na rynku w Krakowie najlepsze polskie fotografie prasowe na wystawie laureatów konkursu BZWBK Press Foto 2008.

Wśród tegorocznych laureatów znalazło się aż trzech fotoreporterów z krakowskich gazet. Adam Golec zdobył I nagrodę w kategorii Społeczeństwo za zdjęcie bezrękiej kobiety, która zaszła w ciążę i sama opiekuje się swoim dzieckiem oraz III nagrodę za reportaż w kategorii Cywilizacja, dokumentujący proces powstawania oscypków w Czorsztynie na Spiszu. Marcin Makówka otrzymał I nagrodę za zdjęcie pojedyncze w kategorii Portret przedstawiające doktor Annę Chrapustę, która zmienia opatrunki po operacji doszywania palców, a Wojciech Matusik otrzymał II miejsce w kategorii Sport za zdjęcie z meczu rugby Juvenia Kraków - Lechia Gdańsk z 15.05.2008 roku.

Po Krakowie wystawa pojedzie do Lublina. Harmonogram wystaw można obejrzeć powyżej.

...i w Muzeum Narodowym w Szczecinie

6 sierpnia o godzinie 18.00 otwarto zaś wernisaż nagrodzonych zdjęć w Galerii ZPAF, mieszczącej się w Muzeum Narodowym w Szczecinie.

Wśród nagrodzonych prac znalazły się zdjęcia dwóch autorów związanych ze Szczecinem. Przez długi czas z pismami szczecińskimi związany był laureat Zdjęcia Roku - Roman Chełmowski, który otrzymał tę nagrodę za zdjęcie przedstawiające chorą na stwardnienie rozsiane, sparaliżowaną Agnieszkę Pieniak, wychowującą pięcioro dzieci.
Drugim spośród laureatów, związanych ze szczecińskim środowiskiem prasowym jest Tomasz Lazar, który otrzymał drugą nagrodę za zdjęcie pojedyncze w kategorii Przyroda za zdjęcie przedstawiajšce psy walczące o pokarm w trakcie karmienia w Państwowym Schronisku dla zwierząt w Szczecinie.
Ze Szczecina wystawa powędruje do Rzeszowa.

BZWBK Press Foto 2008 na Krupówkach w Zakopanem

Od 31 lipca do 14 sierpnia turyści i rodowici zakopiańczycy mają okazję oglądać na Krupówkach najlepsze polskie fotografie prasowe na wystawie laureatów konkursu BZWBK Press Foto 2008.

Wśród tegorocznych laureatów znalazł się fotoreporter z Zakopanego Grzegorz Momot (PAP), który zdobył pierwszą nagrodę w kategorii Przyroda za słynne już zdjęcie pracowników Tatrzańskiego Parku Narodowego, na szlaku na Iwanicką Przełęcz, przy zwłokach niedźwiadka zabitego przez turystów.

Po Zakopanem wystawa pojedzie do Krakowa. Harmonogram wystaw można obejrzeć powyżej.

BZWBK Press Foto 2008 w Gdyni

Od 11 do 28 lipca mieszkańcy Trójmiasta i turyści mają okazję oglądać na Skwerze Kościuszki w Gdyni najlepsze polskie fotografie prasowe na wystawie laureatów konkursu BZWBK Press Foto 2008.

Wśród tegorocznych laureatów znalazło się dwoje fotoreporterów z Wybrzeża: Michał Szlaga, który zdobył III miejsce za zdjęcie pojedyncze w kategorii Cywilizacja. Zdjęcie przedstawia akcję artysty Piotra Uklańskiego z czerwca 2007 roku, pt. "Solidarność", polegającą na utworzeniu napisu Solidarność z 3 000 żołnierzy. Renata Dąbrowska, laureatka III miejsca, otrzymała nagrodę za reportaż w kategorii Przyroda. Cykl nagrodzonych zdjęć przedstawia rodzinę rolników ze wsi Zębowo pod Toruniem podczas prac związanych z cieleniem się krowy.
Po Gdyni wystawa plenerowa pojedzie do Zakopanego. Dokładny harmonogram wystaw można obejrzeć powyżej.

Najlepsze polskie fotografie prasowe w Lesznie

3 czerwca o godzinie 18.00 w Miejskim Biurze Wystaw Artystycznych w Lesznie otwarto uroczyście wystawę laureatów czwartej edycji konkursu fotografii prasowej BZWBK Press Foto. W uroczystości wzięło udział blisko 50 osób w tym przedstawiciele władz miasta, świata artystycznego oraz leszneńskie media. MBWA w Lesznie to pierwsza z cyklu 10 galerii, jakie wystawa odwiedzi od lipca 2008 do kwietnia 2009 roku. Wystawa w MBWA w Lesznie będzie gosciła do 20 lipca, po czym powędruje do Szczecina.

Rekord! Ponad 6 500 zdjęć zgłoszonych na BZWBK Press Foto 2008

Na czwartą edycje Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Prasowej - BZWBK Press Foto wpłynęło ponad 6500 zdjęć 321 autorów. To rekord zgłoszeń w porównaniu z każdą z poprzednich edycji.

7 czerwca zacznie obrady jury, które wyłoni zwycięzców w każdej z sześciu kategorii: cywilizacja, portrety, społeczeństwo, przyroda i środowisko naturalne, sport oraz wydarzenia - zarówno za zdjęcia pojedyncze jak i reportaże. Warto przypomnieć, że łączna pula nagród wynosi 70 000 zł.

W tegorocznej edycji konkursu w jury zasiądą: Mariusz Forecki z agencji TamTam, Michał Sadowski z "Rzeczpospolitej", Wojciech Rzążewski z "Faktu", Krzysztof Miller z "Gazety Wyborczej" i Marcin Kapica z tygodnika "Przekrój".

Wyniki zostaną podane do publicznej wiadomości na łamach dziennika "Rzeczpospolita" 10 czerwca, a uroczysta gala wręczenia nagród odbędzie się w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta 23 czerwca.

Zaproszenie do konkursu

Zapraszamy wszystkie osoby zawodowo zajmujące się fotografią prasową do udziału w otwartym ogólnopolskim konkursie fotografii prasowej BZ WBK Press Foto 2008. W tegorocznej edycji konkursu w jury zasiądą: Mariusz Forecki z agencji TamTam , Michał Sadowski z "Rzeczpospolitej", Wojciech Rzążewski z "Faktu", Krzysztof Miller z "Gazety Wyborczej" i Marcin Kapica z tygodnika "Przekrój". Łączna pula nagród wynosi 70 000 zł..

Jury przyzna nagrody w sześciu kategoriach: cywilizacja, portrety, społeczeństwo, przyroda i środowisko naturalne, sport oraz wydarzenia - zarówno za zdjęcia pojedyncze jak i reportaże. Nagroda główna konkursu za Zdjęcie Roku wynosi 15 000 zł. Nagrody za zajęcie pierwszego miejsca w każdej kategorii konkursu, osobno za zdjęcie pojedyncze i fotoreportaż wynoszą 2 000 złotych, za zajęcie drugiego miejsca - 1 000 złotych, a za zajęcie trzeciego miejsca - 500 zł. Jury nie będzie przyznawało nagród ex aequo.

Głównym celem konkursu jest prezentacja najlepszej polskiej fotografii prasowej, która dokumentuje ważne problemy i wydarzenia społeczne tak w Polsce, jak i na świecie oraz pokazuje wszelkie aspekty życia społecznego - ciekawych ludzi, inicjatywy i wydarzenia. Konkurs jest też promocją idei humanitaryzmu oraz działań mających na celu wsparcie najuboższych grup społecznych. Służy temu celowi specjalna nagroda "Warto być razem" przyznawana przez organizatora, którą otrzymuje nie tylko reporter, ale i osoba lub organizacja, będąca bohaterem zdjęcia. Nagradzane jest zdjęcie lub zdjęcia dokumentujące szczególne zaangażowanie w sprawy społeczne - pomoc ludziom najbardziej tego potrzebującym.

Po zakończeniu konkursu, zdjęcia laureatów zostaną pokazane w ośmiu polskich miastach na cyklu wystaw plenerowych oraz w kilkunastu galeriach na terenie całego kraju.

Organizatorzy BZWBK Press Foto 2008

 

Copyright by BZWBK Press Foto © 2008 - Wszelkie prawa zastrzeżone