BZWBK Press Foto gości w galerii Artus

16 marca w galerii Artus w Centrum Kultury Dwór Artusa w Toruniu otwarto ostatnią w tym roku wystawę laureatów IV edycji BZWBK Press Foto.
Wystawa potrwa do 14 kwietnia

Wyniki konkursu

Roman Chełmowski z Warszawy zdobył główną nagrodę i 15 000 zł za Zdjęcie Roku w konkursie BZWBK Press Foto 2008.

Nagrodzone zdjęcie przedstawia chorą na stwardnienie rozsiane, sparaliżowaną Agnieszkę Pieniak, wychowującą pięcioro dzieci. 

BZWBK Press Foto 2008 to już czwarta edycja ogólnopolskiego konkursu skierowanego do fotografów prasowych, którego patronem medialnym jest „Rzeczpospolita”, a organizatorem konkursu Bank Zachodni WBK.

Głównym celem konkursu jest prezentacja najlepszej polskiej fotografii prasowej, która dokumentuje ważne problemy i wydarzenia społeczne tak w Polsce, jak i na świecie. Jest też promocją idei humanizmu i działań mających na celu wsparcie najuboższych grup społecznych.

Na tegoroczną edycję konkursu wpłynęło ponad 6 500 zdjęć 320 autorów w sześciu kategoriach: Cywilizacja, Portrety, Społeczeństwo, Sport, Wydarzenia oraz Przyroda i Środowisko Naturalne.

Poza nagrodą główną za Zdjęcie Roku, jury w składzie: Mariusz Forecki z agencji Tam Tam, Michał Sadowski z „Rzeczpospolitej”, Wojciech Rzążewski z „Faktu”, Krzysztof Miller z „Gazety Wyborczej” i Marcin Kapica z „Przekroju” przyznało następujące nagrody w poszczególnych kategoriach za zdjęcia pojedyncze i fotoreportaż:

Kategoria Cywilizacja – reportaż

I miejsce - Łukasz Wołągiewicz, World Picture News. 

Łukasz Wołągiewicz, Amerykańscy żołnierze w domach Irakijczyków. Październik – Grudzień 2007.

II miejsce - Rafał Milach, Freelancer. 
  

Rafał Milach, Cykl portretów polskich artystów cyrkowych, związanych przez kilkadziesiąt lat ze słynną szkołą cyrkową w Julinku.

III miejsce - Adam Golec, Gazeta Wyborcza.
 

Adam Golec, Proces powstawania oscypków. Fotografie powstały w Czorsztynie na Spiszu 6 maja 2008 roku.

Wyróżnienie Jacenty Dędek, Freelancer.Jacenty Dędek, Słowaccy Romowie z miejscowości Rakusy i Richava.

 

Kategoria Cywilizacja - zdjęcie pojedyncze

II miejsce - Sławomir Seidler, Polska Głos Wielkopolski


Sławomir Seidler, Polska Głos Wielkopolski. 07.11.2007r. - Czeczenka, która urodziła dziecko na autostradzie - tuż po wyjściu z poznańskiego szpitala.
 

III miejsce - Michał Szlaga, Freelancer


Michał Szlaga, Freelancer. Akcja artysty Piotra Uklańskiego “Solidarność”, polegająca na utworzeniu napisu Solidarność z 3 000 żołnierzy. Gdańsk, 17.06.2007
 

 

Kategoria Portret - zdjęcie pojedyncze

I miejsce - Marcin Makówka, Polska Gazeta Krakowska


Marcin Makówka, Polska Gazeta Krakowska. Dr Anna Chrapusta zmienia opatrunki po operacji doszywania palców.

II miejsce - Wojtek Jargiło, Freelancer


Wojtek Jargiło, Freelancer. Spacer sentymentalny Leszka Kołakowskiego po rodzinnym mieście z okazji 80 urodzin. Radom, 26.10.2007.
 

III miejsce - Roman Chełmowski, Freelancer


Roman Chełmowski, Freelancer. Chora na stwardnienie rozsiane, sparaliżowana Agnieszka Pieniak, wychowująca pięcioro dzieci. Radzyń Podlaski.

 

Kategoria Portret – reportaż

I miejsce - Marek Zawadka, FreelancerMarek Zawadka, Freelancer. Portrety matek z dziećmi, które od urodzenia cierpią na poważne choroby. Materiał dla Newsweeka

II miejsce - Adam Lach, Newsweek PolskaAdam Lach, Newsweek Polska. Bogdan Ziętek rzeźbiarz kobiet w drewnie naturalnej wielkości. Wyrzeźbił w
ciągu 42 lat ponad 150 wizerunków płci pięknej, w tym 9 naturalnej wielkości. Wieś Brzeznica.

III miejsce - Grzegorz Dąbrowski, Gazeta Wyborcza BiałystokGrzegorz Dąbrowski, Gazeta Wyborcza Białystok. Portrety Podlasian wykonane od maja 2007
do maja 2008 w Białymstoku i okolicach..

 

Kategoria Przyroda – reportaż

I miejsce - Łukasz Cynalewski, Gazeta Wyborcza Poznań.Łukasz Cynalewski, Gazeta Wyborcza Poznań. Badanie i obrączkowanie słowików przez zespół z Zakładu Ekologii Uniwersytetu Karola w Pradze i członków Towarzystwa Ochrony Ptaków. Kwileń woj. wielkopolskie.

II miejsce - Maciej Jeziorek, Polska Agencja Fotografów „Forum”Maciej Jeziorek, Polska Agencja Fotografów „Forum”. Zima 2007 w ZOO w Warszawie.

III miejsce - Renata Dąbrowska, Gazeta Wyborcza TrójmiastoRenata Dąbrowska, Gazeta Wyborcza Trójmiasto. Wieś Zębowo pod Toruniem. Pan Andrzej, wraz z męską częścią rodziny, pomaga cielącej się krowie

 

Kategoria Przyroda - zdjęcie pojedyncze

I miejsce - Grzegorz Momot, PAP


Grzegorz Momot,
PAP. Pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego,
na szlaku na Iwaniacką Przełęcz, przy zwłokach niedźwiadka zabitego przez turystów.

II miejsce - Tomasz Lazar, Freelancer


Tomasz Lazar,
Freelancer. Psy walczące o pokarm w trakcie karmienia - Państwowe Schronisko dla zwierząt w Szczecinie.

III miejsce - Artur Radecki, Freelancer


Artur Radecki,
Freelancer. Ptaki na rzece Motławie w Gdańsku.

 

Kategoria Społeczeństwo – reportaż

I miejsce - Bartosz Sadowski, Rzeczpospolita
  

Bartosz Sadowski, Rzeczpospolita. Prywatne Żeńskie Liceum Ogólnokształcące Sióstr Urszulanek Unii Rzymskiej we Wrocławiu.

II miejsce - Adam Pańczuk, Agencja VisaVisAdam Pańczuk, Agencja VisaVis. Państwo Gołębiewscy, po apelu Anny Dymnej o znalezienie rodziny zastępczej dla trójki rodzeństwa Ani, Michała i Marcina, zdecydowali się na opiekę nad dziećmi.

III miejsce - Adam Lach, Newsweek PolskaAdam Lach, Newsweek Polska Osiem fotografii Stolicy. Kwiecień – maj 2008

Wyróżnienie - Agnieszka Pomorska-Struszczyk, FreelancerAgnieszka Pomorska-Struszczyk, Freelancer. Reportaż z życia 3 pokoleń kobiet, mieszkających w Bełchatowie w małym mieszkaniu.

 

Kategoria Społeczeństwo - zdjęcie pojedyncze

I miejsce - Adam Golec, Gazeta Wyborcza


Adam Golec, Gazeta Wyborcza. Historia Anny Krupy - bezrękiej kobiety, która zaszła w ciążę i sama opiekuje się
swoim dzieckiem.
 

II miejsce - Wojciech Grzędziński, Dziennik


Wojciech Grzędziński, Dziennik. Lekarze z polskiego szpitala polowego opatrują poparzone ciało siedemnastoletniej Sahar. Diwanyah, Irak

III miejsce - Jacek Smarz


Jacek Smarz, Nowości. Uroczystość nadania Antoniemu Szymkowskiemu Krzyża Oficerskiego Orderu Odrodzenia
Polski w Zakładzie Pielęgnacyjno-Opiekuńczym w Toruniu.

Wyróżnienie - Marcin Smulczyński, Super Express


Marcin Smulczyński, Super Express. Szpital Praski w Warszawie, 20 luty 2008.

 

Kategoria Sport – reportaż

I miejsce - Krzysztof Gołuch, FreelancerKrzysztof Gołuch, Freelancer. Zawody szachowe oraz warcabowe dla mieszkańców domów pomocy społecznej. Dom Pomocy Społecznej „Święta Elżbieta” w Rudzie Śląskiej.

II miejsce - Maciej Nabrdalik / VII Mentor 

Maciej Nabrdalik / VII Mentor. Gleason’s Gym, Brooklyn - najstarsza i najznamienitsza szkoła boksu w Stanach Zjednoczonych.

III miejsce – Grzegorz Dembiński, Polska Głos WielkopolskiGrzegorz Dembiński, Polska Głos Wielkopolski. Turniej finałowy ligi światowej w siatkówce mężczyzn. Katowice.

 

Kategoria Sport - zdjęcie pojedyncze

I miejsce - Radek Pietruszka, PAP


Radek Pietruszka, PAP. Leo Beenhakker podczas krótkiego rozruchu na stadionie im. Tofika Bachramowa.
Azerbejdżan, Baku

II miejsce - Wojciech Matusik, Polska Gazeta Krakowska


Wojciech Matusik, Polska Gazeta Krakowska. Mecz rugby Juvenia Kraków - Lechia Gdańsk, 15.05.2008 Kraków.

III miejsce - Kacper Pempel, Reuters


Kacper Pempel, Reuters. Euzebiusz „Ebi” Smolarek cieszy się wraz z Jackiem Krzynówkiem po strzeleniu pierwszego gola w meczu pomiędzy Polską a Belgią w Chorzowie, 17 listopada 2007r.

 

Kategoria Wydarzenia - reportaż

I miejsce - Piotr Andrews, ReutersPiotr Andrews, Reuters. Zamieszki etniczne w Kenii – styczeń 2008.

II miejsce - Dariusz Golik, RzeczpospolitaDariusz Golik, Rzeczpospolita. Protest pracowników służby zdrowia. Warszawa, 19-20 czerwca 2007.

III miejsce - Daniel Frymark, Tygodnik Czas ChojnicDaniel Frymark, Tygodnik Czas Chojnic. Pożar we wsi Paszczenica.

 

Kategoria Wydarzenia - zdjęcie pojedyncze

I miejsce - Kacper Pempel, Reuters


Kacper Pempel, Reuters. Wypadek samolotów grupy „Żelazny” podczas AIRSHOW w Radomiu. 1 września 2007.

II miejsce - Maciej Kaczanowski, Dziennik Wschodni


Maciej Kaczanowski, Dziennik Wschodni. Konrad Nowacki, skazany na 15 lat więzienia za usiłowanie zabójstwa 20 letniego studenta, całuje swoją dziewczynę. Lublin

III miejsce - Maciej Świerczyński, Gazeta Wyborcza


Maciej Świerczyński, Gazeta Wyborcza. Kosowscy Albańczycy w jednym z barów w centrum Prisztiny oglądają telewizyjną relację na żywo z posiedzenia parlamentu Kosova, który przyjął właśnie deklarację o niepodległości Kosova. 17.02.2008, Kosovo, Prisztina.

 

Nagroda Specjalna "Rzeczpospolitej"

Piotr Małecki, Agencja Fotograficzna "Forum"


Piotr Małecki, Agencja Fotograficzna "Forum".  Inscenizacja walk powstańczych z okazji 63-ciej rocznicy wybuchu powstania warszawskiego.

 

Nagroda Specjalna BZWBK „Warto być razem”

Anna Bedyńska, Gazeta WyborczaAnia Gorący i Zbyszek Żurawski, oboje niepełnosprawni umysłowo, od 6 lat są małżeństwem. Ich upośledzenie nie przeszkadza im w prowadzeniu normalnego życia i domu. Wychowują córkę, 4-letnia Agnieszkę i pracują w zakładach cukierniczych w Policach, w których działa bardzo prężne Koło Terenowe Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym. Jednym z najważniejszych zadań Stowarzyszenia jest rehabilitacja społeczna i zawodowa osób niepełnosprawnych prowadząca ku aktywnemu, niezależnemu życiu. W tym celu w Policach uruchomiono Warsztaty Terapii Zajęciowej, Środowiskowy Dom Samopomocy; klub "Sasanka", którego zdaniem jest integracja podopiecznych Stowarzyszenia ze środowiskiem lokalnym oraz mieszkanie treningowe pomagające niepełnosprawnym w zdobywaniu umiejętności potrzebnych w codziennym życiu.

Nagroda specjalna BZWBK to nagroda zarówno dla autora zdjęć, jak również ich bohaterów. BZWBK przekazał Stowarzyszeniu z Polic dotację wysokości 10 tys. złotych na rozwijanie działalności.


Uroczyste wręczenie nagród nastąpi 23 czerwca w Galerii Zachęta w Warszawie. Zdjęcia laureatów zostaną ponadto pokazane w ośmiu polskich miastach na cyklu wystaw plenerowych oraz w galeriach.

 

 

Copyright by BZWBK Press Foto © 2008 - Wszelkie prawa zastrzeżone