BZ WBK Press Foto 2009 w Białymstoku.

Od 22 marca można oglądać wystawę najlepszych polskich fotografii prasowych w Wyższej Szkole Ekonomicznej w Białymstoku. W wernisażu wzięło udział blisko 40 osób, w tym studenci oraz kadra naukowa. Wystawa będzie gościła w Białymstoku do 9 kwietnia.

Obsypane nagrodami fotografie w Olsztynie.

Najlepsze polskie fotografie prasowe pojawiły się w Olsztynie. Wystawę w Bibliotece Wojewódzkiej otwarto 5 marca o godzinie 16. W uroczystej gali udział wzięło 40 osób. Wystawę będzie można oglądać do 18 marca.

Najlepsze polskie fotografie prasowe w Poznaniu

Już od 5 marca w Galerii 2piR /WSNHiD Poznaniacy mogą oglądać wystawę zdjęć laureatów konkursu BZ WBK Press Foto 2009. Nagrodzone fotografie będą gościć w Galerii do 26 marca.

Relacje z wcześniejszych wystaw znajdują się tutaj.

 

5. edycja konkursu BZ WBK PRESS FOTO 2009 rozstrzygnięta!

Wojciech Grzędziński z „NAPOimages/Dziennik” zdobył główną nagrodę w wysokości 15 000 złotych za Zdjęcie Roku w konkursie BZ WBK PRESS FOTO 2009 . 

Nagrodzone Zdjęcie Roku, które powstało na zlecenie „Dziennika”, przedstawia zrozpaczonego mężczyznę tulącego zwłoki swojego brata, zabitego podczas nalotu rosyjskiego lotnictwa na miasto Gori w Gruzji.

BZWBK Press Foto 2009 to już piąta edycja ogólnopolskiego konkursu skierowanego do fotografów prasowych, którego patronem medialnym jest „Rzeczpospolita”, a organizatorem Bank Zachodni WBK. Do biura konkursowego wpłynęło niemal 6 tysięcy zdjęć przysłanych przez 325 autorów w sześciu kategoriach: społeczeństwo, portrety, wydarzenia, cywilizacja, sport, przyroda i środowisko naturalne.

Poza nagroda główną, jury w składzie: Wolfgang Rattay - agencja ThomsonReuters (przewodniczący Jury), Wojciech Rzążewski - "Fakt", Anna Brzezińska - Polska Agencja Prasowa, Sławomir Kamiński - "Gazeta Wyborcza" oraz Waldemar Kompała - "Rzeczpospolita", przyznało również nagrody w poszczególnych kategoriach za zdjęcia pojedyncze i fotoreportaże:

 

Kategoria Społeczeństwo - zdjęcie pojedyncze

I. miejsce - Magdalena Ubysz, Agencja fotograficzna Reporter


15.02.2009 r. Gdańsk. Członkowie Gdańskiego Klubu Morsów podczas zimowej kąpieli w Bałtyku.

II. miejsce - Mikołaj Nowacki, freelancer


12.11.2008 r. Wojskowa baza polowa Guereda we wschodnim Czadzie. Żołnierze relaksują się grając w piłkarzyki parę minut przed wyjazdem na kilkugodzinny patrol po okolicy zdominowanej przez rebeliantów.

III. miejsce - Piotr Piwowarski, “Super Express”


31.12.2009 r. Warszawa. Matka z dzieckiem witają Nowy Rok w samochodzie na jednym z głównych placów stolicy.

Wyróżnienie - Renata Dąbrowska, Gazeta Wyborcza Trójmiasto


07.04.2008 r. Gdańsk. Zakład Fryzjerski pana Adolfa Skokowskiego istnieje od 1945 roku. Na zdjęciu pani Kazimiera, która jest klientką zakładu od momentu jego powstania.

 

Kategoria Społeczeństwo - fotoreportaż

I. miejsce - Maciej Jeziorek, agencja Napo Images


luty 2009 r. Bangalore, Indie. Dom i szkoła dla niewidomych dzieci, założona i prowadzona przez Siostry Franciszkanki Służebnice Krzyża - zgromadzenie zakonne założone przez niewidomą siostrę Elżbietę Czacką. W Polsce zgromadzenie prowadzi dom w Laskach.

II. miejsce - Anna Bedyńska, Gazeta Wyborcza


lipiec 2008 r. - luty 2009 r. Fotoreportaż przedstawia mężczyzn opiekujących się dziećmi w domach. Ich żony, po zakończonym urlopie macierzyńskim, wróciły do pracy.

III. miejsce - Tomasz Tomaszewski, freelancer


2007 - 2008 r. Reportaż przedstawia życie na terenach byłych PGR-ów. Został wykonany w miejscowościach: Buda Ruska, Motarzewo, Czosnów, Ostrów, Pacółtowo, Siemczyno, Gola Świdnicka, Kazimierza Wielka.

Wyróżnienie - Adam Lach, Napo Images, Newsweek


październik 2008 r. Szczytna. Zakład dla umysłowo chorych w zamku w Szczytnej musi zostać stamtąd przeniesiony do 2012 roku, gdyż budynek zostanie oddany Kościołowi. Budowa nowego ośrodka jeszcze się nie rozpoczęła.

 

Kategoria Cywilizacja - zdjęcie pojedyncze

I. miejsce - Mieszko Stanisławski, freelancer


05.05.2008 r. Viseu de Sus, Rumunia. Wąskotorowa kolej parowa w dolinie Vaser, w północnej Rumunii.

II. miejsce - Wojciech Grzędziński, Napo Images, zdjęcie dla „Dziennika”


24.02.2009 r. Jedlińsk. Jeden z mieszkańców wita się z podopiecznymi Domu Pomocy Społecznej w Jedlance, uczestnikami widowiska "Ścięcia śmierci" opartego na obrzędzie ludowym kończącym karnawał.

III. miejsce - Marcin Bielecki, „Głos Szczeciński”


październik, 2008 r. Okolice Gdańska. Pomimo XXI wieku pan Jan pracując na roli nadal korzysta z tradycyjnych narzędzi - konia i pługu.

 

Kategoria Cywilizacja - fotoreportaż

I. miejsce - Paweł Łączny, freelancer


sierpień 2008 rok. Wrocławianie podczas pielgrzymki do Częstochowy.

II. miejsce - Arkadiusz Ławrywianiec, „Polska Dziennik Zachodni”


08.09.2008 r. Katowice. Fotoreportaż przedstawia Wiktora Ostrzołka w pracowni podczas projektowania nowego witrażu.

III. miejsce - Łukasz Sokół, freelancer


2006 r. - 2008 r. Australia. Przemierzając tysiące kilometrów po utwardzonych i nieutwardzonych drogach, tzw. krainy Never Never Outbacku, można zrozumieć fenomen Australii, której największym problemem jest odczuwalna przez wszystkich jej mieszańców samotność.

 

Kategoria Wydarzenia - zdjęcie pojedyncze

I. miejsce - Wojciech Grzędziński, Napo Images, zdjęcie dla „Dziennika”


9.08.2008 r. Gori, Gruzja. Mężczyzna rozpacza nad zwłokami swojego brata, zabitego podczas nalotu rosyjskiego lotnictwa na trzy cywilne budynki w mieście Gori.

II. miejsce - Wojciech Grzędziński, Napo Images, zdjęcie dla „Dziennika”


29.08.2008 r. Warszawa. Manifestacji "Solidarności" w Warszawie. Przez miasto przeszło około 50 tys. związkowców protestujących przeciwko zmianom rządu w polityce emerytalnej.

III. miejsce - Michał Grocholski, Gazeta Wyborcza Opole


16.08.2008 r. Balcerzowice na Opolszczyźnie. Premier Donald Tusk podczas wizyty w zniszczonej przez tornado wsi. Na zdjęciu premier ogląda zniszczone zabudowania. Obok stoi Karina Palus, która podczas tornada w jednej chwili straciła dobytek całego życia.

 

Kategoria Wydarzenia - fotoreportaż

I. miejsce - Wojciech Grzędziński, Napo Images, zdjęcie dla „Dziennika”


sierpień 2008 r. Gruzja. Powtarzające się zbrojne incydenty na granicy Gruzji i Osetii Południowej doprowadziły do wybuchu konfliktu zbrojnego. Militarnego wsparcia Osetii Południowej udzieliła armia rosyjska. Najcięższe walki toczyły się na około 30-kilometrowym odcinku łączącym miejscowości Gori i Cchinwali. Liczba ofiar konfliktu po obu stronach nie jest znana.

II. miejsce - Piotr Małecki, Napo Images


W 2008 roku odbył się w Polsce ostatni pobór do wojska. Od 2009 roku Wojsko Polskie jest zawodowe. Reportaż przedstawia wybrane momenty z życie poborowych - badania lekarskie, wcielenie do wojska, ćwiczenia, życie w jednostce.

III. miejsce - Maciej Świerczyński, Gazeta Wyborcza


marzec - kwiecień 2008 r. Wrocław. Fotoreportaż przedstawia manifestacje narodowców i kontr-manifestacje środowisk anarchistycznych. Paradoksalnie policja rozpędziła jedną z manifestacji antyfaszystowskich, podczas gdy w centrum Wrocławia narodowcy, w czasie legalnej manifestacji, głosili hasła nawołujące do dyskryminacji rasowej.

 

Kategoria Portret - zdjęcie pojedyncze

I. miejsce - Jacek Świerczyński, Dziennik Wschodni


19.03.2009 r. Pasażerowie czekający na odjazd busa na dworcu PKS w Lublinie.

II. miejsce - Jarosław Knapek, freelancer


marzec 2009 r. Wadowice. Chłopak obojętnie wydmuchuje dym, podczas spaceru z przyjaciółmi.

III. miejsce - Rafał Malko, Gazeta Wyborcza Trójmiasto


01.09.2008 r. Gdańsk. Arcybiskup Tadeusz Gocłowski podczas uroczystości na Westerplatte upamiętniających rocznicę wybuchu II wojny światowej.

 

Kategoria Portret - Fotoreportaż

I. miejsce - Adam Pańczuk, freelancer


czerwiec 2008 r. - styczeń 2009 r. Północna Lubelszczyzna. Karczeby - tak w gwarze chachłackiej (mieszaninie języka polskiego i białoruskiego) mówiono o ludziach silnie związanych z ziemią, którą uprawiali od pokoleń. Za swoje przywiązanie do roli płacili często wolnością i życiem. Po śmierci Karczeb, chowany tuż przy roli, którą uprawiał za życia, sam stawał się ziemią, pielęgnowaną później przez jego potomków.

II. miejsce - Rafał Milach, freelancer


Portrety emerytowanych polskich mistrzów olimpijskich:
- Jerzy Kulej, dwukrotny złoty medalista olimpijski w boksie,
- Wojciech Zabłocki, wielokrotny medalista olimpijski w szermierce,
- Paweł Nastula, mistrz olimpijski w judo,
- Jacek Wszoła, mistrz olimpijski w skoku wzwyż.

III. miejsce - Arkadiusz Gola, Polska Dziennik Zachodni


kwiecień 2008 - marzec 2009 r. Katowice. Kobiety zatrudnione w kopalniach Kompanii Węglowej i Katowickiego Holdingu Węglowego na stanowiskach mechanicznej przeróbki węgla, zwanej potocznie "płóczką". Kobiety zatrudnione w tym miejscu obsługują i nadzorują maszyny, pracując w dużym zapyleniu i hałasie.

 

Kategoria Przyroda i środowisko naturalne - zdjęcie pojedyncze

I. miejsce - Krzysztof Kamiński, freelancer


jesień 2008 r. Wejherowo. Dzikie wysypisko śmieci na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego w pobliżu rezerwatu przyrody "Lewice".

II. miejsce - Bogdan Myśliwiec, Super Nowości


Budy Stanowskie. Zdjęcie przedstawia młodego orła bielika atakowanego przez mewę śmieszkę.

III. miejsce - Roman Pach, freelancer


01.12.2008 r. Beskid Niski. Zakrycie tarczy planety Wenus przez księżyc.

 

Kategoria Przyroda i środowisko naturalne - fotoreportaż

I. miejsce - Wojciech Jargiło, freelancer, zdjęcie dla „Dziennika”


05.11.2008 r. Bańki, Czarna. Wyspecjalizowana w łapaniu bobrów ekipa Antoniego Łączkowskiego przewozi zwierzęta w miejsca, gdzie nie wyrządzają szkody właścicielom gospodarstw rolnych.

II. miejsce - Marcin Jamkowski, Adventure Pictures


7.11.2008 r. - 15.12.2008 r. Wyspa Wielkanocna. Pierwsza wyprawa archeologiczna do jaskiń położonych na Wyspie Wielkanocnej (Rapa Nui) wróciła z rewelacyjnymi odkryciami - odnalazła aż 320 jaskiń, a w nich grobowce, domostwa, ślady bytowania ludzi, pozostałości narzędzi kamiennych itp. W wyprawie brało udział 18 Polaków, jeden Niemiec oraz archeolożka z Chile.

III. miejsce - Kacper Kowalski, freelancer


28.10.2008 r. - 16.03.2009 r. Marchowo. Fotoreportaż obrazuje zmieniające się pory roku, na przykładzie wyspy na jeziorze Marchowo, niedaleko Gdyni.

 

Kategoria Sport - zdjęcie pojedyncze

I. miejsce - Wojciech Figurski, agencja “Przegląd Sportowy”


25.05.2008 r. Sopot. Finał Play Off Polskiej Ligi Koszykówki. Prokom Trefl Sopot kontra PGE Turów Zgorzelec. Milan Gurović (Prokom) uderza Thomasa Kelati (Turów).

II. miejsce - Paweł Kozioł, Gazeta Wyborcza Wrocław


19.06.2008 r. Wrocław. Offgolf - alternatywna gra w golfa w przestrzeni miejskiej. Cechą charakterystyczną jest brak dołka, do którego trafienie jest głównym celem tradycyjnej odmiany tego sportu.

III. miejsce - Maciej Świerczyński, Gazeta Wyborcza


31.01.2009 r. Wrocław. XVIII Mistrzostwa Polski na ergometrach wioślarskich - "Ergowiosła 2009" Zdjęcie przedstawia wyścig dla osób niedowidzących i niewidomych. Dla wyrównania szans wszyscy zawodnicy maja zasłonięte oczy ze względu na różnice wad wzroku i stopnia ślepoty.

 

Kategoria Sport - fotoreportaż

I. miejsce - Karol Zienkiewicz, „Dziennik Wschodni”


sierpień, 2008 r. Lublin. Fotoreportaż przedstawia zawodników Le Parkour ćwiczących przy ulicy Staszica. Główną ideą Le Parkour jest pokonywanie przeszkód stojących na drodze w jak najefektywniejszy i jak najprostszy sposób.

II. miejsce - Łukasz Ostalski, agencja Reporter


maj 2008 - marzec 2009 roku, Gdynia. Reportaż przedstawia jedyną w Polsce drużynę kobiecego rugby - "Hool's Girls" Arka Gdynia, która jest jednocześnie reprezentacją kraju. Klub istnieje od 7 lat. Dziś trenują w nim 22 kobiety w wieku od 16-29 lat.

III. miejsce - Rafał Malko, Gazeta Wyborcza Trójmiasto


04.05.2008 r. Gdynia. Finałowy mecz Pucharu Polski pomiędzy Lotosem Gdynia a Wisłą Kraków. Puchar, po dogrywce, zdobyły Krakowianki, które w ostatniej sekundzie regulaminowego czasu gry wyrównały stan meczu rzutem za 3 punkty.

 

Nagroda Specjalna „Rzeczpospolitej”

Michał Grocholski, Gazeta Wyborcza Opole


16.08.2008 r. Balcerzowice na Opolszczyźnie. Premier Donald Tusk podczas wizyty w zniszczonej przez tornado wsi. Na zdjęciu premier ogląda zniszczone zabudowania. Obok stoi Karina Palus, która podczas tornada w jednej chwili straciła dobytek całego życia.

 

Nagroda Specjalna Banku Zachodniego WBK

Krzysztof Koch, „Gazeta Wyborcza Rzeszów”


21.08.2008 r. Ustrzyki Dolne. Grupa 85 gruzińskich dzieci z terenów, na których toczyły się działania wojenne przyjechała do Polski na wakacje. Podczas dwutygodniowego pobytu w hotelu "Laworta" dzieci mogły choć na chwilę zapomnieć o koszmarze wojny, bawić się, jeździć na wycieczki.

Organizator BZ WBK Press Foto - Bank Zachodni WBK od wielu lat prowadzi bardzo aktywne działania charytatywne, których głównymi beneficjentami są dzieci. Tylko w 2008 r. Fundacja Banku Zachodniego WBK przeznaczyła na działania charytatywne 2 mln złotych.

Zadaniem nagrody specjalnej BZ WBK jest zarówno uhonorowanie autora fotografii mówiącej o ważnych problemach społecznych, jak i pomoc w rozwiązywaniu problemów, o których opowiada nagrodzone zdjęcie.
W tym roku autor zdjęcia otrzymał od Banku Zachodniego WBK 10 tys. złotych. Taką samą kwotę bank przekazał Polskiej Akcji Humanitarnej, która przeznaczy te środki na edukację dzieci z terenów objętych konfliktami zbrojnymi.

 

  

Copyright by BZWBK Press Foto © 2009 - Wszelkie prawa zastrzeżone