aktualności

2 lutego 2012 r.
Radom stolicą polskiej fotografii prasowej

Wystawa BZ WBK Press Foto 2011, prezentująca najlepsze polskie fotografie prasowe, kontynuuje swoją podróż po Polsce. Tym razem na dwa tygodnie zawitała do Radomia, gdzie będzie ją można oglądać od 3 do 19 lutego. Radomska ekspozycja będzie wyjątkowa, ponieważ towarzyszyć jej będzie prezentacja zdjęć wykonanych przez uczestników specjalnych warsztatów fotograficznych BZ WBK Press Foto 2011 Junior.

W odróżnieniu od innych wystaw pokonkursowych BZ WBK Press Foto 2011, radomska wystawa będzie podzielona na dwie części. Pierwsza z nich, prezentująca laureatów konkursu, będzie dostępna dla zwiedzających w salach wystawowych Ośrodka Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska”. To właśnie tam będzie można raz jeszcze przypomnieć sobie najważniejsze wydarzenia z Polski i świata, których tak niedawno byliśmy świadkami: katastrofa samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem, skutki awarii w węgierskiej hucie aluminium w Ajka, czy też zmagania polskich drużyn w europejskiej lidze koszykówki.

„Druga część radomskiej prezentacji, którą pokażemy w Akademickiej Galerii Sztuki AIG/Lincoln w Galerii Słonecznej, będzie obejmować wybrane zdjęcia uczestników warsztatów fotograficznych BZ WBK Press Foto 2011 Junior, które zorganizowano po raz pierwszy w siedmioletniej historii konkursu. W warsztatach udział wzięła radomska młodzież ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych stawiająca pierwsze kroki w fotografii. Jestem zaszczycony możliwością zaprezentowania mieszkańcom Radomia zarówno zdjęć laureatów naszego konkursu, jak również zdjęć, którymi autorami są młodzi mieszkańcy naszego miasta” – powiedział Wojciech Leśniewski z Banku Zachodniego WBK w Radomiu.

Celem warsztatów było nie tylko podniesienie świadomości fotografii prasowej, ale także zapoznanie młodych adeptów fotografii z podstawami współczesnej fotografii oraz aspektami technicznymi robienia zdjęć.

„To wspólne przedsięwzięcie Banku Zachodniego WBK oraz dziennika Rzeczpospolita już na stałe wpisało się w kalendarz konkursów fotografii prasowej organizowanych w Polsce. Cieszę się, że marka naszego banku od początku stoi za tym najważniejszym dla polskich fotoreporterów wydarzeniem, dzięki któremu mamy możliwość obejrzeć otaczający nas świat z zupełnie dla nas niedostępnej perspektywy” – dodał Wojciech Leśniewski.

Siódma edycja BZ WBK Press Foto pobiła dotychczasowe rekordy dotyczące liczby uczestników oraz zgłoszonych prac. Zwycięskie prace wyłoniono spośród 8600 zdjęć nadesłanych przez 393 fotoreporterów z całej Polski do następujących kategorii: Cywilizacja, Wydarzenia, Społeczeństwo, Portret, Sport, Przyroda i środowisko naturalne, Kultura i sztuka oraz Fotokast. Łączny czas nadesłanych fotokastów wyniósł 2 godziny.

Laureatami najważniejszych nagród BZ WBK Press Foto 2011 zostali:
- Zdjęcie Roku – Jacek Szydłowski z „Dziennika Wschodniego” za zdjęcie przedstawiające wolontariusza usuwającego godło państwowe z sali lekcyjnej w szkole podstawowej w Wilkowie zniszczonej przez ubiegłoroczną powódź;
- Nagroda Rzeczpospolitej – Roman Koszowski z „Gościa Niedzielnego” za zdjęcie Jarosława Kaczyńskiego uczestniczącego w pielgrzymce mężczyzn do sanktuarium w Piekarach Śląskich;
- Nagroda Banku Zachodniego WBK – Maksymilian Rigamonti (freelancer) za fotoreportaż przedstawiający Polskę w obliczu katastrofy samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem w kwietniu 2010 roku.

Konkurs BZ WBK Press Foto skierowany jest do polskich zawodowych fotoreporterów. Jego celem jest promowanie polskiej fotografii prasowej. Konkurs jest organizowany przez Bank Zachodni WBK, a jego wyłącznym patronem medialnym jest dziennik „Rzeczpospolita”. Pracami jury kierował Cezary Sokołowski (Associated Press), jedyny polski laureat Nagrody Pulitzera.

BZ WBK
Copyright by BZWBK Press Foto © 2011 - Wszelkie prawa zastrzeżone