Jury

Anna Brzezińska-Skarżyńska
Polska Agencja Prasowa PAP

Redaktor Naczelna-Dyrektor Redakcji Fotograficznej Polskiej Agencji Prasowej, fotograf, fotoedytor. Zajmuje się fotografią prasową od trzydziestu lat. Fotografowała m.in. dla „Tygodnika Solidarność”, „Rzeczpospolitej”, Agence France Presse. Jej zdjęcia ukazywały się w prasie na całym świecie. Członek założyciel Fundacji Konkurs Polskiej Fotografii Prasowej, członek jury wielu innych konkursów, autorka i współautorka wystaw. Współautorka scenariusza wystawy „Solidarność – początek drogi sierpień 1980 – grudzień 1981” prezentowanej w Muzeum Narodowym w Warszawie i w Abgeordnetenhaus w Berlinie, kurator wystawy „802% normy” w PKiN w Warszawie, współautorka wystaw  „Inna Polska. Fotografie PAP 1945-48”, „60 lat temu w Warszawie. Fotografie PAP 1947-48”, „20 lat wolności”.

Tomasz Wierzejski
Agencja Prasowa FOTONOVA

Szef i redaktor naczelny Agencji Prasowej FOTONOVA. Z fotografią zawodowo związany od 1979 roku. Od 1982 roku kierował Niezależną Agencją Fotograficzną FotoNowa, której zbiory zostały przekazane Ośrodkowi Karta w 25 rocznicę powstania Solidarności. Tomasz Wierzejski publikował zdjęcia również pod pseudonimem Tytus i Antoni Wiejski między innymi w paryskim Kontakcie. W latach 1989 - 1993 był etatowym fotoreporterem Gazety Wyborczej. Osobisty fotograf premiera Tadeusza Mazowieckiego w czasie kampanii prezydenckiej 1990 roku. Sfotografował przełom polityczny w Polsce w latach 1989 – 1993. Jest autorem wielu zdjęć, które stały się ikonami tamtych czasów. Autor wielu indywidualnych i zbiorowych wystaw fotograficznych. Jego zdjęcia są publikowane w książkach i prasie. Od 1993 roku cłonek Związku Polskich Artystów Fotografików. Odznaczony tytułem Zasłużony Działacz Kultury (2001 r.) i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2011 r.).

Waldemar Kompała
Rzeczpospolita

Fotografią prasową zajmuje się zawodowo od 1990 roku, kiedy rozpoczął pracę w katowickim dodatku do „Gazety Wyborczej”. Siedem lat później przenosi się do Warszawy by objąć funkcję kierownika agencji fotograficznej Agencja Gazeta oraz zastępcy kierownika działu fotograficznego w „Gazecie Wyborczej”. W latach 2005-2008 jest fotoreporterem „Gazety Wyborczej”. Od 2008 roku związany z „Rzeczpospolitą”, w której pełni rolę szefa działu fotograficznego.

Wojciech Druszcz
Legenda polskiej fotografii prasowej

Fotografik i fotoreporter z fotografią związany od 1966 roku. Zaczynał jako asystent fotoreportera w Centralnej Agencji Fotograficznej. W latach 70 pracował jako fotoreporter w dzienniku „Głos Pracy”, potem w tygodnikach „Sportowiec”, „Literatura” i „Kultura” oraz miesięczniku „Magazyn Rodzinny”, gdzie był również kierownikiem działu. W połowie lat 90. dołączył do zespołu Agence France Presse na obszar Polski i republik byłego ZSRR. W 1992 roku został zastępcą kierownika działu foto i fotoedytorem „Magazynu Gazety Wyborczej”. W 1997 roku przeszedł do dziennika „Rzeczpospolita”, a potem do tygodnika „Polityka”, gdzie przez wiele lat był kierownikiem działu foto. Jego zdjęcia trafiały także na łamy prasy międzynarodowej (m.in. „Time”, „Newsweek”, „New York Times” czy „Washington Post”), jak i albumów „New Photography in Europe”, „Le Monde in Alert”, „J.Paul II” czy „Księga X-lecia” i ostatnio autorskiego albumu „Portrety”, w którym zaprezentował fotografie znanych postaci kultury.Laureat wielu prestiżowych nagród i wyróżnień. Juror konkursów fotograficznych. Członek władz Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, Klubu Fotografii Prasowej Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Autor wielu wystaw indywidualnych i uczestnik wielu ekspozycji zbiorowych w kraju i zagranicą.

Zbigniew Furman
Związek Polskich Artystów Fotografików

Urodzony w połowie zeszłego wieku. Pracę dziennikarską zaczynał w „Życiu Warszawy” na początku lat siedemdziesiątych XX w. W latach 1979-81 pracował w tygodniku „Razem”. W stanie wojennym i po prowadził początkowo zakład fotograficzny, a następnie studio fotografii reklamowej. Pracował od pierwszego numeru „Życia” (z kropką), z którego przeszedł do tygodnka „Wprost”, gdzie przez przeszło 11 lat kierował działem fotografii. Od grudnia 2008 roku pracuje w Muzeum Powstania Warszawskiego. Laureat wielu konkursów fotograficznych, autor 17 wystaw indywidualnych i współautor wielu wystaw zbiorowych. Wieloletni członek Związku Polskich Artystów Fotografików, jak również Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich (klubu fotografii prasowej).

Copyright by BZ WBK Press Foto © 2012 - Wszelkie prawa zastrzeżone