Aktualności

 

7 stycznia 2014 r.
Wystawa zdjęć nagrodzonych w konkursie BZ WBK Press Foto 2013 połączona z bezpłatnymi warsztatami fotograficznymi zawita do Białegostoku!

 

Od 17 stycznia do 9 lutego 2014 r. w Centrum im. Ludwika Zamenhofa w Białymstoku będzie można obejrzeć 170 najlepszych fotografii prasowych dokumentujących najważniejsze wydarzenia 2012 roku. Zdjęcia zostały wybrane przez kapitułę jury, której przewodniczył Petr Josek, czeski fotoreporter związany z Agencją Reuters. Wystawie BZ WBK Press Foto towarzyszą dwudniowe bezpłatne warsztaty fotograficzne prowadzone przez Kingę Kenig, jurorkę konkursu i fotoedytorkę „Dużego Formatu” Gazety Wyborczej. ZAPRASZAMY!

Wystawa BZ WBK Press Foto w Centrum im. Ludwika Zamenhofa jest już ostatnią z cyklu zaplanowanych wystaw i towarzyszących jej warsztatów fotograficznych, organizowanych przez Bank Zachodni WBK w całym kraju. Zdjęcia można było obejrzeć m.in. w Kielcach, Olsztynie, Poznaniu, Szczecinie, Sopocie, Gdańsku, Łodzi, Łomży, Krakowie, Toruniu, Wrocławiu, Katowicach, Lublinie i Legnicy. Ostatni na trasie ekspozycji znalazł się Białystok. Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających w Centrum im. Ludwika Zamenhofa do 9 lutego 2014 r.

Ekspozycja prezentuje przekrój najważniejszych wydarzeń 2012 roku udokumentowanych przez polskich czołowych fotoreporterów prasowych. Z ponad siedmiu i pół tysiąca zakwalifikowanych do konkursu zdjęć, przesłanych przez 433 fotografów, nagrodzono i wyróżniono łącznie 170 fotografii. Autorem Zdjęcia Roku został Andrzej Grygiel z Polskiej Agencji Prasowej. Nagrodzona fotografia przedstawia pacjentów Oddziału Kardiologii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 5 im. Św. Barbary w Sosnowcu, którzy cieszą się z bramki strzelonej przez Polaków w meczu z Grecją podczas EURO 2012. Nagrodę Banku Zachodniego WBK otrzymał Andrzej Hrechorowicz (freelancer) za fotoreportaż „Żołnierze Wyklęci”, a dziennik Rzeczpospolita nagrodził Adama Warżawę (Polska Agencja Prasowa) za zdjęcie obrazujące skutki trąby powietrznej, która przeszła nad Borami Tucholskimi.

Wystawie zwycięskich prac towarzyszą dwudniowe warsztaty fotograficzne prowadzone przez Kingę Kenig – jurorkę konkursu i fotoedytorkę „Dużego Formatu” Gazety Wyborczej, autorkę bloga poświęconego fotografii blindspot.blox.pl. Warsztaty w Białymstoku to już ostatnie spotkanie z miłośnikami fotografii.

- Warsztaty BZ WBK Press Foto uświadomiły mi, że mimo kryzysu prasy zainteresowanie fotoreportażem jest ogromne. Opowiadanie o świecie zdjęciami jest jednak sztuką niezmiernie trudną. Problemem nie jest warsztat techniczny. W epoce fotografii cyfrowej opanowanie go jest o wiele szybsze niż w czasach fotografii analogowej. Największą przeszkodą jest szukanie ciekawych tematów i znajdywania pomysłów, w jaki sposób można o nich opowiedzieć. Podczas dwudniowych warsztatów w 14 miastach Polski próbowałam przekonać pasjonatów fotografii, że najciekawsze tematy wcale nie muszą być na drugim końcu świata. Wiele nieopowiedzianych historii jest obok nas, na własnym podwórku – mówi Kinga Kenig.

Dwudniowe warsztaty odbędą się w piątek, 17 stycznia w godzinach 13:00-18:00 i sobotę, 18 stycznia w godzinach 10:00-17:00 w Centrum im. Ludwika Zamenhofa w Białymstoku przy ul. Warszawskiej 19. Już teraz można zgłosić swój udział, wysyłając wiadomość na adres: biuro@bzwbkpressfoto.pl z dopiskiem „Warsztaty fotograficzne – Białystok”. Udział w spotkaniu jest bezpłatny, a liczba miejsc ograniczona. Więcej informacji na temat programu warsztatów udziela biuro konkursowe BZ WBK Press Foto.

Copyright by BZ WBK Press Foto © 2013 - Wszelkie prawa zastrzeżone