>BZ WBK Press Foto 2016
Strona główna
Laureaci
Konkurs
Aktualności
Wystawy
Warsztaty fotograficzne
Dla mediów
Kontakt
Poprzednie edycje
Maciej Jeziorek
(przewodniczący jury)

Szef działu foto w Polskiej Agencji Fotografów FORUM. Współzałożyciel i członek agencji Napo Images. Członek Press Club Polska i ZPAF. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2012). Realizował własne projekty fotograficzne i zlecenia w Polsce, Indiach, Rosji, Rumunii, Bułgarii, Turcji, Niemczech, Litwie, Belgii i na Ukrainie. Pracował jako fotoreporter dla „Tygodnika Solidarność”,dzienników „Życie Warszawy”, „Życie” i „Polska the Times". Wielokrotnie nagradzany na konkursach fotografii prasowej. Prowadził i organizował warsztaty fotograficzne w Polsce i w Indiach. W latach 2010-2012 prowadził zajęcia z fotografii prasowej w Instytucie Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2014 prowadzi zajęcia z fotografii reportażowej w Studium Fotografii ZPAF w Warszawie.

fot. Grzegorz Jakubowski
Anna Brzezińska-Skarżyńska

Redaktor Naczelna - Dyrektor Redakcji Fotograficznej Polskiej Agencji Prasowej, fotograf, fotoedytor. Zajmuje się fotografią prasową od trzydziestu lat. Fotografowała m.in. dla „Tygodnika Solidarność”, „Rzeczpospolitej”, Agence France Presse. Jej zdjęcia ukazywały się w prasie na całym świecie. Członek założyciel Fundacji Konkurs Polskiej Fotografii Prasowej, członek jury wielu innych konkursów, autorka i współautorka wystaw. Współautorka scenariusza wystawy „Solidarność – początek drogi sierpień 1980 – grudzień 1981” prezentowanej w Muzeum Narodowym w Warszawie i w Abgeordnetenhaus w Berlinie, kurator wystawy „802% normy”
w PKiN w Warszawie, współautorka wystaw  „Inna Polska. Fotografie PAP 1945-48”, „60 lat temu w Warszawie. Fotografie PAP 1947-48”, „20 lat wolności”. Autorka scenariusza wystawy „25 lat polskich przemian. Fotokronika PAP”.

fot. Andrzej Iwańczuk
Waldemar Kompała

Fotografią prasową zajmuje się zawodowo od 1990 roku, kiedy rozpoczął pracę w katowickim dodatku do „Gazety Wyborczej”. Siedem lat później przeniósł się do Warszawy, by objąć funkcję kierownika agencji fotograficznej Agencja Gazeta oraz zastępcy kierownika działu fotograficznego w „Gazecie Wyborczej”. W latach 2005-2008 był fotoreporterem „Gazety Wyborczej”. W latach 2008 - 2014 roku związany z „Rzeczpospolitą”, w której pełnił rolę szefa działu fotograficznego. Od 6 lat jest wykładowcą podstaw fotografii prasowej na UKSW w Warszawie. W lipcu 2013 r. Waldemar Kompała został odznaczony Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

fot. Marcin Morawski
Chris Niedenthal

Urodził się w polskiej rodzinie w Londynie. Jako absolwent London College of Printing przyjechał w 1973 roku do Polski na kilka miesięcy – i został do dziś. Od końca lat 70. współpracował z amerykańskim tygodnikiem Newsweek. Od 1985 roku robił reportaże w całej wschodniej i centralnej Europie, Związku Radzieckim i na Bałkanach dla czasopisma TIME. Dokumentował najważniejsze wydarzenia lat 80. w Polsce. W 1986 roku za portret węgierskiego przywódcy Janosa Kadara otrzymał nagrodę w konkursie World Press Photo. Współpracował również z niemieckm tygodnikiem Der Spiegel. Jest członkiem rzeczywistym ZPAF, odznaczonym w grudniu 2009 srebrnym medalem Gloria Artis. Jest autorem 4 albumów: “Polska Rzeczpospolita Ludowa. Rekwizyty.” (BOSZ, 2004); “13/12. Polska Stanu Wojennego” (Edipresse 2006); “In Your Face. Oblicza Niedawnej Przeszłości” (edition.FOTOTAPETA, 2011), “Chris Niedenthal. Wybrane Fotografie 1973-1989” (BOSZ 2014) i autobiografii “Chris Niedenthal. Zawód: Fotograf” (Marginesy, 2011). Mieszka w Warszawie.

Agnieszka Rayss

Fotografka, współzałożycielka stowarzyszenia Sputnik Photo. Studiowała historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Główny obszar jej zainteresowań to fotografia dokumentalna. Dwukrotnie nagradzana w konkursie Pictures of the Year (w 2011 i 2012 roku), dwukrotna finalistka Hasselblad Masters Award, finalistka konkursów Lucie Foundation Award, Sony World Photo Awards, Lens Culture Exposure Award, Alexia Foundation. Zdobyła także wiele krajowych nagród, m.in. w konkursach Grand Press Photo, BZWBK Press Photo, Newsreportaż. Stypendystka Ministra Kultury, Miasta Stołecznego Warszawy, Funduszu Wyszehradzkiego. Opublikowała album fotograficzny „American Dream” – o transformacji kulturalnej i triumfie pop kultury w Europie Środkowo Wschodniej. Brała udział w wielu wystawach indywidualnych
i grupowych, m.in. na Fotofestiwalu w Łodzi, Biennale w Pradzie, Festiwalu w Noorderlicht.